איזה משחקי חשיבה מומלצים לגני ילדים?

בתור הורים, אנחנו מצפים שגן הילדים יכין את ילדינו לכיתה א ויעזור להתפתחותם. אבל המילה התפתחות היא מילה גדולה שכוללת בתוכה כמעט את כל התחומים : חברה, חשיבה, יכולת מנטלית, רגשית, מוטורית ובעצם מה לא?

אז מה עושים?

מכיוון שהגננת הממוצעת אינה וונדרוומן, יש צורך לעזור לה לפתח את הילדים. לשם כך הומצאו משחקים שונים שתורמים להתפתחות הילד מכל הבחינות. למשל משחקי חשיבה תורמים הן מבחינה חברתית והן מבחינה מוטורית, וילדיכם נהנה כפליים. למעשה, הוא כלל לא שם לב שמדובר במוצר דידקטי ומבחינתו זהו משחק לכל דבר.

אבל לצערנו המציאות בשטח שונה ולא בכל גן ילדים נמצאים משחקי ההתפתחות הנכונים. לצערנו לא בכל גן יש משחקי חשיבה וזה חבל מסיבה אחת : משחקים אלו תורמים יותר מכל  להתפתחות היכולת השכלית של הילדים כהכנה לכיתה א'.

אבל זה לא הכל

 

כמו בכל עניין בימינו, גם משחקי חשיבה ומשחקים התפתחותיים יש להתאים באופן אישי, כלומר לערכים של הגן, לדרישות הפדגוגיות, לדרישות הילדים וגם לתקציב. לדוגמה : בגן אנתרופוסופי יהיו משחקי חשיבה והתפתחות שונים מאשר בגן דתי, למרות שמדובר בילדים מאותה שכבת גיל.

ועוד לא דיברנו על החינוך המיוחד כגון גן ילדים שמתמקד בהתפתחות השפה (גן לילדים חרשים למשל) ועוד. למעשה, זוהי סוגיה שמצריכה מעורבות של כל הצוות החינוכי: מפקחת, גננת, פסיכולוג, ההורים וכמובן הילדים. למעשה, גם אם תרכשו את משחקי החשיבה וההתפתחות הטובים ביותר אבל לא ישחקו בהם – יצא שכרכם בהפסדכם.

מעורבים ולא מתערבים

אם גם אתם מההורים המעורבים בגן (לא מתערבים חלילה) וחברים בועד ההורים ובקבוצת הוואטספ, אתם יכולים לעשות בקטן את השינוי הגדול. למעשה, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להעלות שאלות בנושא ולהמליץ על משחקי חשיבה והתפתחות. אנחנו בטוחים ששאר ההורים ואפילו הגננת יבינו את הרמז וגם הגן של ילדיכם יתקדם.

לבחור את הגן המתאים

למעשה, עלינו כהורים מוטלת גם האחריות הזו ועלינו לעשות שני דברים במקביל בעת בחירת גן:

  1. בדיקה בפועל לגבי משחקי החברה והתפתחות הילד בביקור המקדים בגן. ניתן גם לשאול את הגננת בנדון ולא להתבייש לבקש לראות אותם בפועל.
  2. בדיקה טלפונית של גנים מרשימת גני ילדים ופעוטונים לגבי משחקי חשיבה והתפתחות. ולא, לא בושה לשאול בטלפון כל גן ופעוטון איזה משחקי חשיבה והתפתחות יש ברשותם. 

אמנם שתי הבדיקות הנ"ל אינן נעימות אבל לילדינו אנחנו תמיד מחפשים את הטוב ביותר. וכבר אמרו חכמים – אין הביישן למד, נכון? אז אל תפחדו לשאול ולחקור.