איך מנקים צעצועים של תינוקות?


כיום יותר מתמיד, אנו נוהגים לרכוש לילדים שלנו מגוון רב של צעצועים. חלקם משמשים רק לשם הנאה ומשחק ולחלקם גם ערך חינוכי, התפתחותי ולימודי. חשוב לדעת, אין זה משנה באיזה צעצוע מדובר, צעצועים לתינוקות חייבים להיות עד כמה שיותר סטריליים ונקיים מכיוון שהם נוהגים להכניס לפה כמעט כל דבר.


כיצד מתחילים?


בין אם מדובר בחיות פרווה, בובות לילדים, צעצועים לאמבטיה, צעצועי התפתחות, מובייל, משטחי פעילות, נשכנים ועוד, קודם כל חשוב להפריד בין כולם וזאת בהתאם לחומרי הגלם מהם הם מיוצרים. ישנם צעצועים העשויים מפלסטיק, כאלה המיוצרים מבד, מפרווה, צעצועים העשויים מעץ ועוד. לכל חומר גלם ממנו עשוי הצעצוע יתאים חומר ניקוי שונה, וגם כל צעצוע דורש רמת ניקוי אחרת.


ניקוי צעצועים לתינוקות


ניקוי בובות


ישנם הרבה ילדים ובמיוחד ילדות הקשורים קשר הדוק לבובה האהובה עליהם, לעיתים הם גם נוטים לישון איתה. בוחרים צעצועים לתינוקות? שימו לב על התווית המודבקת על הצעצוע ובה רשום בדיוק מהן השיטות הטובות ביותר לנקותו. בכל הקשור לבובות, בהחלט ישנה אפשרות לכבס אותן במכונת הכביסה בטמפרטורה נמוכה. ישנן גם בובות שלא ניתן לכבס אותן, או אז מומלץ להכניס אותן לשקית עשויה מפלסטיק ובה סודה לשתייה, ולהשאיר את הבובה בשקית למשך שעה לערך. כאשר פותחים את השקית, חשוב מאוד לנער את שאריות הסודה לשתייה.


ניקוי צעצועים המיוצרים מפלסטיק


במרבית חנויות הצעצועים, תוכלו למצוא מגוון עצום של צעצועים המיוצרים מפלסטיק. אמנם, בכל הקשור לאיכות הסביבה, צעצועי הפלסטיק אינם תורמים לה, אולם קל, פשוט ונוח לנקות אותם. בהחלט מומלץ לשטוף עם הרבה מים וסבון, וישנם אשר מכניסים את הצעצועים למדיח הכלים הביתי. רצוי שהצעצוע יושרה במים למשך זמן מה. לאחר שמוציאים אותו, יש לייבשו.


כיצד מנקים צעצועי עץ?


כיום, ובהשוואה לשנים קודמות, ישנה נטייה לחזור לטבע ולעשות שימוש בחומרי גלם טבעיים. לכן בחנויות הצעצועים השונות, תוכלו למצוא מגוון צעצועים העשויים מעץ. חשוב מאוד לא להכניס את הצעצועים הללו למיכל עם מים ולהשרות אותם, אלא לנקות עם מעט חומץ ומים, ולאחר מכן מיד לשטוף. בנוסף, מכיוון שלעץ יש תכונה משלו לספוג מים, יש לייבש את הצעצוע בשמש.


צעצועים לשעת הרחצה


כאן אנו מתכוונים לצעצועים אותם התינוק לוקח עמו לאמבטיה. דווקא לצעצועים אלה נטייה לצבור חיידקים וזאת מכיוון שרוב הזמן הם רטובים. זאת ועוד, ישנם צעצועי אמבטיה בהם קיים גם חור וכך מצטברים מים בתוכו, ותינוקות הרי מכניסים כל דבר לפה, בהחלט לא רצוי לרכוש את צעצועי האמבט הללו. והיה ואתם לא מוכנים לוותר עליהם, דאגו לשטוף אותם היטב מהמים שהצטברו בתוכם. גם את הצעצועים הללו מומלץ להשרות בגיגית ובה מים וחומץ. לפני כן, יש לרוקן אותם ממים על מנת שהחומץ יוכל לחדור פנימה. אם נדרש, ניתן לחזור על פעולת הניקיון שוב, ולבסוף חשוב לייבש את הצעצוע בשמש.


עם אילו חומרים אסור לנקות צעצועים?


מכיוון שאלה הם צעצועים המיועדים לתינוקות, וכאמור הקטנטנים נוהגים לדחוף כמעט כל דבר לפיהם, אין לעשות שימוש בחומרי ניקוי רעילים כמו אקונומיקה למשל או חומרים רעילים חריפים אחרים, אלא לעשות שימוש אך ורק בחומרי ניקוי טבעיים אשר לא יסכנו את בריאותו של התינוק. אלה הם חומרי ניקוי אשר נוטים להתפרק בעצמם, אין בהם כל רעלים והם לא מותירים אחריהם שאריות.


לסיכום


ניקיון צעצועים לתינוקות הוא בהחלט הכרח המציאות, אבל אין במקרים הללו לבצע טעויות ויש לעשות שימוש אך ורק בחומרי ניקוי שאינם עלולים להזיק לבריאות התינוק.


 


מאמרים נוספים: