לפתח את הדימיון בעזרת בובות לילדים


עולם הדמיון של הילדים הוא עולם מפותח. מי מאתנו שיש לו ילדים רואה את זה כל יום כשהילדים יכולים להפליג בסיפורים על כל פרט ופרט בחייהם, סיפורים שמגיעים מדמיון מפותח ומחשיבה נקייה. אנו ההורים צריכים לדאוג כל הזמן לפתח את הדמיון של הילדים ודרך מצוינת ומקובלת היא על ידי בובות לילדים. יש בובות שונות בגדלים שונים ומסוגים שונים, בובות דוממות או מדברות, שרות או צוחקות והמשותף לכל אלו היא ההאנשה שהילדים עושים להן. ילדים בגילאים שונים מתייחסים אל הבובות הללו כאילו הן יצורים חיים ונושמים ומפתחים איתן אינטראקציה של ממש. בובות כאלו יכולות להיות חלק של משחקי הרכבה לילדים או כאלו שעומדות בפני עצמן, והנה כמה סוגים של בובות שכדאי להכיר.


בובות לילדים


בובות דמוית אנוש


אלו הבובות הפופולאריות יותר והן מיועדות לילדים בסביבות גילאי שנה וחצי עד ארבע – חמש, בובות שמזכירות אנשים והילדים מתייחסים אליהן לעיתים כבני אנוש של ממש. הבובות המוכרות יותר אלו בובות הברבי או הבראץ, בובות דקות יחסית שמיועדות לבתי בובות, אך יש גם את הבובות הגדולות יותר שחלקן דוממות וחלקן "יודעות" להגיד כמה מילים או לשיר שירים. הבובות ה"חיות" יכולות להגיב לדיבור או ללחיצה.


עוד סוג של בובות דמויות אנוש אלו הבובות שניתן לראות כחלק ממשחקי הרכבה כמו לגו, פליימוביל ודומיהם, בובות ש"מתפקדות" כחלק מהתפאורה ומהסצנה של המשחק כולו.


בובות ממולאות


אלו בובות רכות יותר ומתאימות לגילאי הינקות, בובות עם חומר רך בתוכן כזה שלא יכול לפגוע בשום דרך בתינוק. בובות ממולאות מגיעות בדרך כלל עם דמויות של חיות, צעצועים שונים וכדומה.


יתרונות התפתחותיים


לא מעט דובר על היתרונות ההתפתחותיים שיש לבובות כחלק מארסנל צעצועים לילדים שיש בבית. הבובות הללו עוברות האנשה (ב-א' כמובן) והילדים יוצרים אינטראקציה וכך מפתחים את כישורי התקשורת שלהם. בובות גם משמשות בחלק מהמקרים כחברות מה שאומר שלעיתים הילד מרגיש הכי נוח לשפוך את הלב שלו דווקא לבובה מכיוון שהוא לא מרגיש שום שיפוטיות מצידה. בובות גם מסייעות לילדים לפתח אחריות ובגרות (עד כמה שניתן לדבר על בגרות ואחריות בגילאים הללו) מכיוון שהילדים מתייחסים אליהן לעיתים כילדים לכל דבר, מאכילים אותן, משקים אותן, מקלחים אותן, "משכיבים אותן לישון" וכדומה.


בובות של דמויות מפרסמות


בדרך כלל מדובר על דמויות מצוירות שהן חלק מעולמם של הילדים. דמויות כאלו יכולות להיות מסרטי קולנוע או טלוויזיה כמו דורה, צבי הנינג'ה, ספיידרמן ואחרים ויכולות להיות של רובוטים (רובוטריקים בעיקר) אצל בנים. גם פה, התרומה ההתפתחותית גדולה בעיקר בגלל שהילדים סומכים על הדמויות הללו ומפתחים איתן תקשורת בריאה.


טווחי המחירים


טווחי המחירים של בובות רחבים. יש בובות בעשרות בודדות של שקלים ויש בובות במאות שקלים ואף יותר מזה, בהתאם כמובן לגודל הבובה ולמה שהיא מסוגלת לעשות כמו גם לחומרים מהם היא מורכבת. כשמדובר על בובות ברבי מדובר על בובות נדירות יותר או פחות וטווח המחירים יכול להיות משמעותי מאוד.


כולנו גלדנו עם בובות ורובינו שיחקנו איתן בשנים הראשונות לחיינו. כשאנו מתכוונים לרכוש בובה לילד או לילדה חשוב לוודא שמדובר על איכות ועמידות, בובה שתישאר כמה שנים ואולי תעבור אף לאחים הקטנים. בובות משחק לילדים מיוצרות בדרך כלל מבד או פלסטיק ובמקרים מסוימים אף מעץ והן יכולות להיות מרכיב משמעותי בהתפתחות של הילד ולכן כדאי שיהיו כמה מאלו בבית בכדי שלילד יהיה משחק מעניין ומפתח להתעסק בו.


 


מאמרים נוספים: